Tilmelding Log på
  • Hillerød GI Bordtennis
  • Kalender
  • Træning
    SENIOR
    Senior Elite Senior - Tirsdag/Torsdag Senior serie (M)
    UNGDOM
    Ungdom Talent (A) Ungdom Talent (B) Ungdom U10 (0 - 4 klasse) Ungdom U14 (5 - 7 klasse) Ungdom U18 (8 - 10 klasse) GUIDE TIL HGI HOLDLEDERE
    60 +
    Tr: Senior 60+
    FAMILIE
    Familiebordtennis
    HANDICAPIDRÆT
    Tr: Handicap Idræt (H) Frivillige i Hillerød Bordtennis klub HGI1 - Bat60 Pulje C1 (2024) HGI2 - Bat60 Pulje C1 (2024) HGI3 - Bat60 Pulje C1 (2024) HGI4 - Bat60 Pulje C1 (2024) HGI5 - Bat60 Pulje C3 (2024) HGI6 - Bat60 Pulje C2 (2024) HGI7 - Bat60 Pulje D1 (2024) HGI8 - Bat60 Pulje D1 (2024) HGI13 - Serie 5 Pulje 1 HGI14 - Serie 5 Pulje 2
  • Klubben
    Klubben
    Sponsorer og partnere Om Hillerød GI Bordtennis Kontakt os Talentidrætsklasser Stævner Opstartsinfo 2024-25 Shop vores klubtøj 2025
    Organisation
    Bestyrelsen Sportsudvalg Ungdomsudvalg Seniorudvalg 60+ Udvalg Sponsorudvalg Aktivitetsudvalg Hal- og Inventarudvalg PR- og IT-udvalg Kegleturneringsudvalg Sitemap
    Klubbens historie
    Årets flidsplade Årets hold Årets kammerat Årets leder Årets spiller Årets træner Wall of fame, Hillerøds danske mestre i bordtennis JUBILÆUMSSKRIFT FOR HGI HILLERØD BORDTENNIS – 50 ÅRS HISTORIE
    Log på Holdsport.dk
    Hjælp til holdsport
    Shop vores klubtøj
  • Turnering
    LIGAER
    DIVISIONER
    SERIEHOLD, senior
    SERIEHOLD, ungdom
    Guide til HGI holdledere
    VETERAN
    BEGYNDER-& UNGDOMSSTÆVNER
    Pointstævner
  • Medlem
    Ind- og udmelding
    Book en prøvetræning Nyt medlem Udmelding
    Vejledninger
    Vejledning: Invitation til hold (QR kode) Vejledning: Registrer dit betalingskort Vejledning: Log på eller Glemt adgangskode Vejledning: Mobil Apps
  • Events
    • Firma Cup
    • Hillerød PinseCup
    • Hillerød FredagsCup
    • BATCamp
    • Firma Event
    • LIVE

Ungdoms EM for hold sluttede med en chance for revanche mod svenskerne

20. jul. 2018, kl. 21.56

Af Lone Simonsen:

I år er Danmark blot repræsenteret ved et hold til UEM, der afvikles i Rumænien. Det er HerreJunior holdet, der er ene om at repræsentere Danmark ved bordtennisbordene, hvor Europas top-elite spillere dyster i dagene mellem den 14.24. juli. Danmark deltager i holdturneringen, Herre Double og singleturneringen.

Lørdag den 14. juli tidligt om morgnen satte det danske hold bestående af Thor B. Christensen (Brønshøj), Martin Buch Andersen (Hillerød), Daniel Simonsen (Hillerød) og Peter Svenningsen, der skifter fra Hillerød til B75 i Hirtshals i den nye sæson, samt landholdstræner og coach Kim Nylander kursen mod Rumænien. Taskerne var pakket med udstyr og de foregående måneders forberedelser og mange timers forberedende. HGI er stærkt repræsenteret i denne sammenhæng med flere spillere på Juniorholdet.

Vi er mange herhjemme i DK, som har fulgt drengene nøje, når de skulle i kamp, hvor de fleste kampe kunne følges via live-score. Desværre blev den sidste placeringskamp mod Sverige rykket til et bord uden livescore, så der måtte vi alle sidde og bide negle medens vi ventede på nyt fra Kim eller opdateringen på EUC’s hjemmeside!

Og de danske drenge har i den grad præsteret!

Danmark startede ellers oprindelig i Level 2 i turneringen – altså mellem holdene fra 16 til 36. Danmark var kommet i pulje med Armenien, Finland, Wales og Østrig, som var 1. seedede i puljen. Men efter lutter sejre i det indledende puljespil og igen i den efterfølgende play-off kamp mod Kroatien, der blev slået 3-0, slap Danmark gennem nåleøjet til slutspillet mellem Europas bedste 16 hold.

Slutspillet bød først på et nederlag til Italien, som blev en for stærk modstander på dagen og de tog pladsen i kvartfinalen. I næste placeringskamp skulle drengene møde Schweiz. Fokus, motivation og support var på plads og danskerne kunne trække sig tilbage som sejrherrer med cifrene 3-1.

Martin Buch Andersen som er med til Ungdoms EM spiller for Hillerød GI i den kommende sæson. Foto: Lånt fra ETTU’s flickr-konto.

Dernæst ventede Spanien i en forventelig svær kamp. Danmark kommer bagud 0-2 i holdkampen, men kæmper sig tilbage i kampen, og udligner til 2-2. Daniel spiller sidste kamp, og den blev noget af en gyser! Daniel taber de to første sæt og vinder 3. sæt 18-16 efter et nervepirrende sæt, hvor øjnene sad klistret til livescoren på skærmen, for os der fulgte med fra Danmark. 4. sæt bliver også en tæt affære, men som Daniel taber 9-11 og dermed vinder Spanien holdkampen 3-2.

Afgørende placeringskamp mod Sverige

Danmark skulle nu spille sidste kamp om placeringen som nr. 11 eller 12. Her kunne man måske tænke at gassen var gået af ballonen for hvad betyder den ene plads fra eller til?

Modstanderen blev vore naboer fra broderlandet Sverige. Her havde de danske juniorer for nyligt været i Esløv for at spille en træningslandskamp, som endte 9-1 i svenskerne favør!

Heldigvis var der stadig masser af kampgejst, selvtillid og godt spil tilbage på det danske hold, på banen som på bænken. Daniel var oversidder i denne kamp. Og hvilken kamp!

Martin og Thor spiller de to første kampe og vinder begge!  Svenskerne valgte at stille op med Truls Møregard på holdkortet, og det blev Peter Svenningsen, der fik den “fornøjelse”. Peter taber, og så står kampen 2-1 til DK. Martin og Thor spiller igen og vinder, og efter en intens kamp kan Team Danmark juble over sejren og en udligning fra træningslandskampen.

Desværre blev den sidste placeringskamp mod Sverige rykket til et bord uden livescore, så der måtte vi alle sidde og bide negle medens vi ventede på nyt fra Kim eller opdateringen på EUC’s hjemmeside. Men… alt godt kommer til den som venter, og det var skønt at kunne juble over coach Kims fantastiske opdatering på Bordtennis.dk

En stor tak til Kim skal lyde herfra for de mange gode opdateringer han har fundet tid til at dele med alle os, der må nøjes med at følge med hjemmefra.

Daniel Simonsen, oprindeligt fra Frederiksværk, har spillet i Hillerød GI Bordtennis siden han var puslingespiller.Foto: Lånt fra ETTU’s Flickr-konto.

Mere EM-bordtennis: Nu starter double og sinlge

Kim Nylander, der er coach for holdet, tager fat på double- og singleturneringen, som starter i dag fredag. I double spiller Svenningsen og Buch sammen, medens Daniel og Thor danner makkerpar. Status i skrivende stund (fredag eftermiddag) er sejr til begge par efter første match.

Singleturneringen går ligeledes i gang i dag, men der foreligger ikke pt. nogen resultater. Men vi hepper og krydser alt hvad vi kan for succes og gode oplevelser videre i turneringen til de danske drenge og deres (svenske) coach.

Følg turneringen på https://www.ettu.org/en/events/european-youth-championships/draws–amp–results/.

Kim udtaler at holdet har gjort det formidabelt, og at spillerne har været gode til at holde fokus på udvikling og at hjælpe hinanden hele turneringen igennem.

Fra venstre: Thor B. Christensen, Daniel Simonsen, Peter Svenningsen, Matin Buch Andersen og coach Kim Nylander (billedet stammer fra Kims opslag på Facebook)

Juniorboys-finalen spilledes torsdag aften, hvor Rusland og Frankrig stod over for hinanden. Frankrig med Bastian Rembert, Irvin Bertrand og Leo de Nodrest på holdet vandt med 3-1 over de russiske juniordrenge Lev Katsman, Vladimir Sidarenko og Maksim Grebnev.

De seneste nyheder Alle
28. maj. 2025, kl. 08.51
ØM VETERANPOKAL VUNDET AF HILLERØD
Hillerød GI Bordtennisklubs veteranspillere, med formand Thomas Hjermind Jensen i spidsen, viste endnu engang at klubben har Østdanmarks bedste veteranspillere.I weekenden 24. - 25. juni havde Bordtennis Danmark i samarbejde med Esp...
17. maj. 2025, kl. 08.34
Hyggelig Ungdomsstævneafslutning
Efter seks runder af Bordtennis Danmarks Ungdomsstævner for helt nye, og let øvede bordtennisspillere, afsluttedes sæsonen med et kæmpe ‘finalestævne’ i Rødovre.I alt 102 glade bordtennisspillere fra 22 forskellige sjællandske kl...
14. maj. 2025, kl. 14.49
Martin Buch Andersen - Skifter fra næste sæson til Hillerød Bordtennis
Dansk mester og OL deltager skifter til Hillerød bordtennisVelkommen til Martin Den danske mester i single og Ol deltager fra Paris 2024, Martin Buch Andersen skifter til Hillerød Bordtennis fra den næste sæson. Martin Buch...

VIL DU SPILLE I HILLERØD GI BORDTENNIS

Vi elsker bordtennis sporten, og vi elsker når vi kan få flere til at være med. 

Hvad enten du er nybegynder, en gammel rotte, 

eller måske et stort bordtennis talent, 

så glæder vi os til at se dig i bordtennishallen i Royal Stage. 

Læs meget gerne vores velkomst folder sæson 2024/2025 her [ link ]



PRØVETRÆNING

Ønsker du at meldes ind i klubben, så klik her

Ønsker du en prøvetræning i klubben, så klik her


HOLDSPORT

Du bruger holdsport når du skal: 

  • melder ind, 
  • betale kontingent, 
  • finde træningstider
  • tilmeldes til klubture
  • se dit turneringsholds kampe
  • følge med i ændrede træningsplaner
  • kommunikere med trænere, holdledere og medspillere (e-mail, mobil, chat) 
  • Hent gerne APP til holdsport her  https://www.holdsport.dk/da/ho...


BORDTENNISPORTALEN
 

Når du skal se klubbens kampplaner eller  ratinglisten . (login før du kan se den)
eller tilmelde dig til et dansk bordtennisstævne.  

Se i øvrigt vores side om mange relevante stævner her .
Er du nyt medlem så skal du have licens (fås ved kontakt til medlemskasseren i klubben) 

og oprette dig på BordtennisPortalen jfm. denne vejledning

BORDTENNIS DANMARK

Her samles alle informationer om bordtennis i Danmark.

Hvis du vide hvilken række du skal spille i ved et stævne, så find det her . 


KONGESCENE FRIVILLIG FORENING

Bidrag med din tid til nemme opgaver i Royal Stage, og få både hygge, oplevelser og penge med hjem til klubben.

Vi får ca 100 kr/time, som udbetales halvårligt og ved fælles hjælp til at tjene over 20000 kr i 2024 (og endnu mere hvis DU også hjælper til). 


Læs mere her  Royal Stage Frivillig 

Booking af vagter gennem dette system:

SmartPlan :  royalstagefrivillig.smartplanapp.io
SmartPlan App :  smartplan.dk/mobileApp

N
B! For at forbedrede dig til opgaverne som frivillig i Royal Stage så holder der jævnligt kursus du skal deltage i inden din første vagt. 



© Hillerød GI Bordtennis   
Kongelige Scene  · Milnersvej 39 · 3400 Hillerød

Andre sider fra Holdsport
  • Forening af Holdsport