Klubnyheder

Flere eliterækkesejre til Hillerød i Roskilde

4. feb. 2019, kl. 15.44

10 HGI Hillerød Bordtennisklub spillere kæmpede med i weekendens Roskilde Cup hvor det blev til mange flot spillede kampe, og hvor podiet blev indtaget hele 7 gange heraf  med 2 sejre i eliterækker. 


Det blev en spændende weekend i Roskilde hvor vore spillere hyggede sig og hentede præmier med hjem. 


I U21 Elite brillerede Martin Buch Andersen med sejre i 3-sæts kampe på nær en enkelt afstikker i en puljekamp. I semifinalen stod Martin overfor altid velspillende Kasper Michelsen fra vores naboklub i Allerød, og ligesom i de øvrige kampe og i finalen mod hjemmebanespilleren Mads Toft Schmidt (Roskilde), endte kampene 3-0. Flot indsats af Martin. 


I Yngre Drenge Elite stillede Top12 vinder Dominykas Samuolis op som favorit og levede op til værdigheden ved i finalen mod Oliver Skouboe Berntsen (Hvidovre) at holde hovedet koldt på de sidste bolde efter en kamp der bølgede frem og tilbage (13/11,11/13,11/4,4/11,12/10). 

Stærkt kommet igen af Dominykas som i sine øvrige kampe i Yngre Drenge Elite havde vundet overlegent 3-0. 




Inden finalen mod Dominykas havde Oliver fra Hvidovre været igennem en semifinale mod vores egen Albert Wolfsberg som også var velspillende, men Albert måtte desværre se sig slået, og endte derved på en bronzeplacering. 


Også i Herre Klasse 1 sejrede Hillerød idet vores spillende træner Mathias Jensen spillede sig øverst på podiet efter i finalen at have besejret Anders Grosen Nielsen (Ballerup) 3-0. 



Dominykas stillede lørdag formiddag op i U21 B hvor han nåede semifinalen og dermed bronze. Dagens og weekendens første og eneste nederlag var til den evige rival Oliver Skoubo Berntsen, hvilket uden tvivl havde motiveret Dominykas til revanche og sejr  senere på dagen som nævnt ovenfor under Yngre Drenge Elite. 



Efter flere aflyste rækker måtte Sally Lou nøjes med at stille op i Pige B hvor hun i en alle mod alle pulje til gengæld spillede godt, vandt 4 og tabte 2 kampe, hvilket også rakte til en flot bronzeplacering til Sally. 

Undervejs tog Mathias Jensen sig tid til at coache Sally i en weekend hvor spillerne ellers i høj grad klarede sig selv.

Valdemar Høyer Pedersen spillede sig frem til semifinalen i Yngre Drenge B hvor han led weekendens eneste nederlag til Emma Vendelbo Clement (Virum), en fin præstation og bronze til Valdemar. 

Ud over de ovenfor nævnte spillere var også Marcus A Jensen, William F Beck, Carl C Køngerskov og Kristoffer Rasmussen i kamp i weekenden, men alle endte i denne omgang udenfor podiet i de svære rækker. 


Alt i alt en god weekend med mange fine kampe #BordtennisErSjovt. 

GULD 
Martin Buch Andersen – U21 Elite 
Dominykas Samuolis – Yngre Drenge Elite 
Mathias Jensen – Herre Kl 1 

BRONZE 
Albert Wolfsberg – Yngre Drenge Elite 
Sally Lou – Pige B 
Valdemar Høyer Pedersen – Yngre Drenge B 
Dominykas Samuolis – U21 B 

Se alle resultater fra Roskilde Cup HER.
Se flere stævnemuligheder på HGI Hillerød Bordtennisklubs stævneside HER.


AF: Louis de Voss.

Klubnyheder