Klubnyheder

Velgennemført Pointstævnestart i Allerød

11. nov. 2018, kl. 09.57

29 kampklare og forventningsfulde spillere fra Allerød, Jægerspris, Helsingør og Hillerød deltog lørdag formiddag i sæsonens første Pointstævne i Kreds 1. 

Pulje 1 med puljevinder Gustav Glerup, nr 2 Alma H Jakobsen (Allerød), 3. Simone Larsen og 4.Viggo McCluskey Nielskov


12 spillere var deltagende for HGI Hillerød Bordtennisklub, og træner Palle Rasmussen havde tilbudt at afløse Bastian Smith-Sivertsen på dagen som "Pointstævne-coach".

Vores udsendte reporter (Palle) skrev efterfølgende:


"Det var en god oplevelse i Allerød ved dagens point stævne. Der blev udvist stor spillelyst og gå-på-mod fra vores nye spillere, som for manges vedkommende oplevede deres allerførste stævne.

Allerede fra start blev der udvist god holdånd med en omgang rundt om bordet til opvarmning.

Pulje 1 og 2 spillede bedst af 5 sæt. De øvrige 4 puljer spillede bedst af 3 sæt.

Det var min klare fornemmelse, at puljerne var ramt rimelig godt, og allerede til næste Pointstævne på hjemmebanen i Frederiksborgcentret søndag den 25.november vil det blive rettet endnu mere til.

Der blev servet, loopet, blokeret og prikket til den store guldmedalje, og vi har alle masser af motivation til næste uges træning.

Tak til forældrene som mødte op, og gav opmuntring og støtte til deres børn!" 


Pulje 1
1. Gustav Glerup Hillerød GI
2. Alma H Jakobsen, Allerød
3. Simone Larsen, Hillerød GI
4. Viggo McCluskey Nielskov, Hillerød GI

Pulje 2
1. Filip Axel Dahlerup, Allerød
2. Albert Sonnenborg, Jægerspris
3. Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI
4. Niclas Aspholm, Jægerspris

Pulje 3
1. Alexander Christensen, Jægerspris
2. Rasmus Olesen, Allerød
3. Kasper Nygaard, Helsingør
4. Noah Jepsen, Helsingør
5. Gustav Max Clausen, Helsingør

Victor Skarby var også godt spillende



Pulje 4
1. Mike Lillelund, Jægerspris
2. Victor Skarby, Hillerød GI
3. Emil Thais Christesen, Hillerød GI
4. Victor Krebs, Helsingør
5. Kalle Kajus Andersen, Allerød

Emil Thais Christesen i kamp



Pulje 5
1. Bastian Uth, Hillerød GI
2. Tinus Juul Larsen, Allerød
3. Valdemar Skak Rasmussen, Hillerød GI
4. Bertram Algreen Hyrdum, Hillerød GI
5. Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI

Bertram Algreen Hyrdum som kæmpede flot til trods for et blåt øje



Pulje 6
1. Magnus Jensen, Jægerspris
2. Tobias Henriksen, Hillerød GI
3. Laurits Nielsen, Helsingør
4. Marius Nichum, Helsingør
5. Anton Saarnak, Allerød
6. Samuel Augustesen, Hillerød GI

Pulje 2 med Elena Margarita Højbye Andersen
Pulje 4

Pulje 5 bl.a. med puljevinder Bastian Uth
Pulje 6




Resultaterne fra Pointstævnet kan ses på Bordtennisportalen HER.


Resultatlister og Puljeinddeling til næste rundes Pointstævne vil blive opdateret på ØBTU's Pointstævneside HER.

Vi ser frem til at byde alle Pointstævnespillere velkommen til 2. Runde i Frederiksborgcentret 
SØNDAG DEN 25. NOVEMBER KL. 10 (mødetid senest 9.30)

Havde du ikke mulighed for at deltage i sæsonstarten er der ingen problemer i, at du alligevel deltager i et af sæsonens øvrige 5 stævner, du bedes blot tilmelde dig til koordinator Helle Brodersen så vi kan nå at oprette en spillerlicens til dig. Læs mere om dette og Pointstævner og datoer generelt i klubnyheden HER.

På Facebook kan du finde HGI Hillerød Bordtennisklub HER og FB-gruppen Pointstævner i ØBTU HER. Begge steder finder du også billeder m.v.



AF: Palle Rasmussen / Louis de Voss.
.

Klubnyheder