Stævneinvitationer – datoer med mere

Samtlige danske stævner incl resultater kan ses på BordtennisPortalen.
ALLE DANSKE STÆVNER (Sæsonplan) 2018-19 (opdateres løbende)

En anden mulighed for overblik er, at kigge under “kalender” i toppen af dbtu.dk hvor du ved at vælge “stævner”, “mesterskaber” el. “Grand Prix og Top12” kan få overblik over inden- og udenlandske stævner.

Bemærk at du skal have LICENS for at tilmelde dig stævner
Læs mere om licens

Ved danske stævner deles op i aldersgrupper fra MiniPuslinge og opefter til Veteraner. Stævnearrangørerne vælger hvilke aldersgrupper der skal med i de enkelte stævner. Aldersgrupperne underopdeles i rækker fra de bedste spillere (A/Elite) og nedefter. Hvilke rækker spillerne må deltage i afgøres af deres rating (Se Bordtennisportalen/Ratingliste).

Hvilken aldersgruppe, samt hvilke rækker spilleren må deltage i kan ses hos:
DBTU – Klubservice – Rating – Stævnerækkernes Rating Intervaller

Spillerne kan altid stille op i ældre aldersgrupper som også passer med deres rating.


HGI oversigt over stævner i sæson 2018/19 – inklusiv niveau anbefalinger
Om stævnet er egnet til A, B, U1, U2, US (Skævinge) træningshold, Pigehold (P), Ungdomsspillere, og eller Senior (S) / Motionist (M) / Veteran (V) fremgår af nedenstående oversigt.

“HGI TILMELDTE” linker til klubbens interne Excel ark på Onedrive med alle klubbens tilmeldinger (Obs! Opdateres ikke dagligt og normalt kun ved DK stævner).

 

Sæsonens sidste til sommer 2018

  • 15. – 24. juli EM Ungdom (Landshold incl Daniel Simonsen/Peter Svenningsen/Martin Buch Andersen)

2018/19

  • 3. – 5. august Ängbys Sommarpool 2018, Ängby SK
  • 18. august Level MixMATCH, Helsingør
  • 25. – 26. august Ama’r Open, Amagerhallen
  • 25. – 26. august Skurups Sparbanks Loopen, Skåne Sverige (Alle dog ikke elite)
  • 24. – 26. august Växjö Yasaka Ungdoms-GP og slutspil 2017/18, Dänningalanda BTK (Elite)
  • 31. august – 2. september Copenhagen Veteran Open (Veteran)
  • 1. – 2. september Halmstad Masters Yasaka GP (Elite)
  • 7. – 9. september Europa Top10 Ungdom, Portugal (Udvalgte Ungdomsspillere)
  • 7. – 9. september Nordeuropeiska Veteran Mästerskapen Uppsala
  • 8. – 9. september Kristianstad Open, Skåne Sverige (Alle dog ikke elite)
  • 12. – 16. september Croatia Junior & Cadet Open, Premium Junior Circuit, Varazdin
  • 14. september Hillerød FredagsGrandprix, 3. runde
  • 19. – 23. september Serbia Open, Junior Circuit, Beograd
  • 21. – 23. september LEVEL International Open, Valby- og Dansborghallen (Alle)
  • 21. – 22. september Ängbys Höstpool
  • 29. – 30. september Rekordspelen, Helsingborg, Skånes UGP (Alle)
  • 13. – 14. oktober SISU GP Århus – HGI KLUBTUR
  • 20. – 21. oktober IFK Lunds Hösttävling, Skånes UGP (Alle)
  • 2. – 4. november Slovak Cadet Open, Junior Circuit
  • 3. – 4. november Haldor Topsøe Cup Jægerspris (Seniorer 18+)
  • 3. – 4. november Frisør Hos Peter Open, Holmegaard (Alle)
  • 3. – 4. november Andelskasse Cup, Nørreå, Bjerringbro (Alle)
  • 7. – 11. november Hungarian Junior & Cadet Open, Premier Junior Circuit
  • 14. – 18. november Portugal Junior & Cadet Open, Junior Circuit
  • 16. november Hillerød FredagsGrandprix, 4. runde
  • 24. – 25. november KVAL TOP12 (Udvalgte Ungdomsspillere)
  • 7. – 9. december OB GP – HGI KLUBTUR (Alle)
  • 5. – 6. januar ØM 2-Mandshold Allerød (Alle)
  • 5. – 6. januar Kvickly Cup, Ribe (Alle)
  • 12. – 13. januar ØM Ungdom
  • 26. januar Ejby Cup, Ejby Fyn (Alle)
  •  26. – 27. januar UNGDOMS TOP12 – Ribe (Udvalgte Ungdomsspillere)
  • 26. – 27. januar Söderspelen Borås, Mariedals IK Yasaka GP (Elite)
  • 2.- 3. februar Roskilde GP (Alle)
  • 9. – 10. februar Triton Stævne, Odense – HGI Nybegynder KLUBTUR
  • 9. – 10. februar ØM Senior
  • 20. – 24. februar Safir International 2019, BTK Safir Yasaka GP (Elite)
  • 1. – 3. marts DM Senior Hjørring (Udvalgte spillere)
  • 16. marts Redoffice Konpap Cup, Sjørring
  • 16. – 17. marts Brøndby GP (Alle)
  • 30. – 31. marts ØBTU’s SUPERWEEKEND/POINTSTÆVNEFINALE
  • 7. april DM Veteran (Udvalgte Veteranspillere)
  • 6. – 7. april Vårspelen, Åstorps BTK, Skånes UGP (Alle)
  • 27. – 28. april Hvidovre Stævnet, Dansborghallen (Alle)
  • 27. – 28. april Nordsø Cup, Hjørring (Alle)
  • 4. – 5. maj DM UNGDOM – HILLERØD (Udvalgte Ungdomsspillere)
  • 8. – 10. juni DANISH INTERNATIONAL – HILLERØD (Alle)
  • 1. – 7. juli EM Veteran, Budapest (Udvalgte Veteranspillere)
    2020
  • 8. – 14. juni VM Veteran, Bordeaux Frankrig

Er du tvivl så hjælper trænerne dig gerne med at finde relevante stævner.

Vedr. Pointstævner & Pointjagt for U1+U2 samt Skævingeholdets nyere spillere henvises til siden herom.

Stævner i Sverige
Som det fremgår af ovenstående liste tager vi også til stævner i Sverige. Hvis du ønsker praktisk information kan Louis de Voss kontaktes f.eks. vedr. betaling, stævneniveauer m.v. De svenske stævner kan også findes via følgende links.


Stævnekalender

Kontakt person: Louis de Voss

Print Friendly, PDF & Email