Wall of fame, Hillerøds danske mestre

DANMARKSTURNERINGEN

Dame junior divisionen

  • 1998: Hillerød: (Anne Cathrine Bomann, Signe L. Andersen, Therese T. Willandsen, Cecilie Langhans)

Drengedivisionen

  • 1999: Hillerød: Sture Korsgård, Aron Wenzell, Mikkel Winge, Mie Skov
  • 2009: Hillerød: Peter Harslund, Anders Lind, Sebastian Pedersen, Jacob Reuther, Frederik Ryborg
  • 2014: Hillerød: Mads Zebitz, Daniel Simonsen, Andreas Bjerregaard Jeppesen, Simon Brodersen, Peter Svenningsen
  • 2017: Hillerød: Alexander Sønderby Hansen, Alexander Mejer, Carl Køngerskov, Daniel Simonsen, William Beck

Herre Juniordivisionen

  • 2008: Hillerød: Casper Nordahl, Casper Tingleff, Asbjørn Reenberg, Mads Britze, Peter Harslund
  • 2010: Hillerød: Frederik Ryborg, Peter Harslund, Jacob reuther, Asbjørn Reenberg, Mads Harslund
  • 2016: Hillerød: Mads Pærregaard, Daniel Simonsen, Rasmus Brender, Mads Zebitz

Herrer Elitedivisionen (medaljer)

  • 2000: Sølv Hillerød: Ola Lindberg, Jesper Møller, Mathias Jensen og Chang Bo
  • 2008: Bronze Hillerød: Henrik Laxby, Martin Christensen, Huang Hou Yu, Wang Wen Jie og Peter Greczula

Dame Elitedivisionen (medaljer)

  • 2017: Bronze Hillerød: Chen Yan, Izabell Nørlem, Petra Sörling, Pia Toelhøj, Tina Stochmal

DANSKE MESTERSKABER FOR SENIOR

Dame double

  • 1996: Susanne Pedersen/Pia Toelhøj, Ballerup/Hillerød
  • 2000: Michelle Nielsen/Susanne Pedersen, Hillerød
  • 2003: Anne Cathrine Bomann/Rikke Jensen, Hillerød/Nørreå
  • 2008: Anne Cathrine Bomann/Janne Jensen, Hillerød/Roskilde BTK 61

Dame single

  • 1995: Pia Toelhøj, Hillerød
  • 2017: Stefanie Harbo Christensen, Hillerød

Mixed double

  • 1994: Pia Toelhøj/Kim Høgsberg, Hillerød/Brønderslev
  • 1995: Pia Toelhøj/Kim Høgsberg, Hillerød/Brønderslev
  • 1996: Pia Toelhøj/Kim Høgsberg, Hillerød/Brønderslev
  • 1997: Pia Toelhøj/Kim Høgsberg, Hillerød/Brønderslev
  • 1998: Pia Toelhøj/Kim Høgsberg, Hillerød/Brønderslev

DANSKE MESTERSKABER FOR UNGDOM

Dame Junior double

  • 2002: Mie Skov/Cecilie Langhans, BtK 61/Hillerød

Dame Junior single

  • 1999: Anne Catrine Bomann, Hillerød
  • 2000: Anne Catrine Bomann, Hillerød
  • 2001: Anne Catrine Bomann, Hillerød

Dame U21 double

  • 2001: Michelle Nielsen/Tina Jørgensen, Hillerød/tPHU/BIF
  • 2004: Anne Cathrine Bomann/Rikke Jensen, Hillerød/nørreå

Dame U21 single

  • 2001: Michelle Nielsen, Hillerød
  • 2004: Anne Cathrine Bomann, Hillerød

U21 mixed double

  • 2001: Michelle Nielsen/Rasmus Jespersen, Hillerød/Brønderslev
  • 2004: Anne Cathrine Bomann/Christoffer Petersen, Hillerød/Køge Bugt
  • 2005: Louise Strømberg/Aron Wenzell, sorø/Hillerød
  • 2006: Louise Strømberg/Aron Wenzell, Vedbæk/Hillerød

Pige single

  • 1998: Anne Catrine Bomann, Hillerød

Pige double

  • 2000: Cecilie Langhans/Linn Korsgaard, Hillerød

Yngre pige single

  • 1999: Linn Korsgaard, Hillerød
  • 2017: Laura Schyberg, Hillerød

Yngre pige double

  • 2017: Laura Schyberg/Sia Mann Sinding, Hillerød/Rønde

Herre U21 double

  • 2007: Morten Hyrup/Aron Wenzell, BtK 61/Hillerød

Herre Junior single

  • 2008: Henrik Laxby, Hillerød

Herre Junior double

  • 2008: Jonathan Groth/Henrik Laxby, Albertslund/Hillerød
  • 2011: Jacob Reuther/Ruben S.Jensen, Hillerød/OB
  • 2014: Nicolai de Voss/Kasper Michelsen, Hillerød/Brønshøj
  • 2017: Peter Svenningsen/Peter Trans, Hillerød

Junior mixed double

  • 1983: Pia Toelhøj/Claes Knudsen, Hillerød/VrI
  • 2000: Anne Cathrine Bomann/Jesper Hougaard, Hillerød/BtK 61

Drenge single

  • 2007: Casper Nordahl, Hillerød
  • 2008: Asbjørn Reenberg, Hillerød
  • 2010: Jacob Reuther, Hillerød
  • 2016: Daniel Simonsen, Hillerød
  • 2017: Daniel Simonsen, Hillerød

Drenge double

  • 2010: Ruben Jensen/Jacob Reuther, OB/Hillerød
  • 2015: Peter Trans/Peter Svenningsen, Hillerød/Virum
  • 2017: Daniel Simonsen/Mikkel Emborg, Hillerød/Brønshøj

Drenge/Pige mixeddouble

  • 2000: Cecilie Langhans/Christian Klint, Hillerød/Vig
  • 2016: Daniel Simonsen/Xenia Rindom, Hillerød/B75
  • 2017: Daniel Simonsen/Xenia Rindom, Hillerød/B75

Yngre drenge single

  • 2005: Casper Nordahl, Hillerød
  • 2006: Asbjørn Reenberg, Hillerød
  • 2008: Jacob Reuther, Hillerød
  • 2009: Anders Lind, Hillerød
  • 2011: Nicolai Michel de Voss, Hillerød
  • 2015: Daniel Simonsen, Hillerød

Yngre drenge double

  • 2007: Peter Harslund/Sebastian Pedersen, Hillerød
  • 2008: Lasse Andersen/Jacob Reuther, Hillerød
  • 2009: Rasmus Ibsen/Anders Lind, Gladsaxe/Hillerød
  • 2011: Andreas Dilling/Nicolai Michel de Voss, Roskilde/Hillerød
  • 2013: Peter Trans/Thor B. Christensen, Hillerød/Ballerup
  • 2014: Daniel Simonsen/Peter Svenningsen, Hillerød/Virum
  • 2015: Daniel Simonsen/Mikkel Emborg, Hillerød/Greve BTK
  • 2016: Alexander Sønderby Hansen/William Beck, Hillerød

Yngre drenge/pige mixed double

  • 1998: Cecilie Langhans/Christian Klint, Hillerød/Vig
  • 1999: Linn Korsgård/Morten Pettersson, Hillerød/Ølstykke
  • 2014: Daniel Simonsen/Mie Schou Salhauge, Hillerød/Smørum BTK
  • 2015: Daniel Simonsen/Mie Schou Salhauge, Hillerød/Smørum BTK
  • 2017: Laura Schyberg/Alexander Sønderby Hansen, Hillerød
Print Friendly, PDF & Email