18 HGI deltagere ved 3. Pointstævnerunde

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Lørdag d. 27/1 afvikledes 3. Runde af ØBTU’s pointstævner i kreds 1 som HGI bordtennis tilhører. 34 deltagere dukkede op til pointstævnet i Allerøds lokaler i Lillerødhallerne.

Ligesom de tidligere stævner i sæsonen var Hillerød den største klub med 18 deltagere heraf flere fra vores Skævinge afdeling. Allerød, Jægerspris og Helsingør havde også spillere med, så alle klubber var igen repræsenteret. 🙂

Spillerne blev fordelt i 6 puljer (heraf 2 med kun HGI spillere!): 2 puljer med 5 spillere, 3 puljer med 6 spillere og 1 pulje med 7 spillere og der var masser af røde trøjer.

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Der blev igen spillet bedst af 3 sæt, hvilket i mange grupper gav nogle intense og spændende kampe.

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Placeringen i de 6 grupper fordelte sig som følger:

Pulje 1

1 Gustav Juel Lytcke, Hillerød GI

2 Valdemar Høyer Pedersen, Hillerød GI

3 Nicklas Brejl, Hillerød GI

4 Mads Christian Poulsen, Hillerød GI

5 Sebastian Buch Jensen, Hillerød GI

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Pulje 2

1 Sebastian Sigaard Hansen, Hillerød GI

2 Valdemar Benedikt Krog Laursen, Hillerød GI

3 Marcus Ahrenholt Jensen, Hillerød GI

4 Benjamin Klidsgaard Christensen, Hillerød GI

5 Noah Onuoha, Hillerød GI

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Pulje 3

1 Filip Axel Dahlerup, Allerød

2 Alexander Andersen, Hillerød GI

3 Kevin Agerbo, Hillerød GI

4 Lucas Klidsgaard Christensen, Hillerød GI

5 Jakob Nordahl Petersen, Hillerød GI

6 Mathias Videbæk, Jægerspris

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Pulje 4

1 Gustav Glerup, Hillerød GI

2 Sejr Wolsgaard, Allerød

3 Albert Sonnenborg, Jægerspris

4 Laura Bruun Harder, Allerød

5 Jonathan Max Clausen, Helsingør

6 Sebastian Elmsted, Jægerspris

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Pulje 5

1 Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød

2 Nicholas Graae, Allerød

3 Mike Lillelund, Jægerspris

4 Albert Zillo Jensen, Helsingør

5 Mikkel L. Pedersen, Helsingør

6 Magnus Jensen, Jægerspris

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

Pulje 6

1 Miklas Schmidt, Allerød

2 Zachery Graae, Allerød

3 Elena Margarita Højbye Andersen, Hillerød GI

4 Milan Vinther, Helsingør

5 Benjamin Basic, Helsingør

6 Sara Elisabeth Lhjungmann Pedersen, Hillerød GI

7 Mathilde Sigaard Hansen, Hillerød GI

Pointstævne januar 2018 Runde 3 HGI Hillerød Bordtennisklub

STORT tillykke til vinderne (3 ud af 6 fra Hillerød). Håber alle fik nogle gode kampe. Også en stor tak til Michael S Pedersen og Pointstævnecoach Bastian Smith-Sivertsen for opdatering af billeder på vores Facebookside. 🙂

Link til resultater på Bordtennisportalen HER.
Pointstævner i ØBTU’s Facebookside med billeder af puljevinderne HER.

Næste runde spilles i Helsingørs lokaler i Familiecentret Løvdal Søndag d. 25/2 2018 kl. 10. Husk mødetid ½ time før.
Husk også gerne at der er begrænset plads i lokalerne så det denne gang er en rigtig god idé at arrangere samkørsel.

Se alle Pointstævnedatoer o.m.a. HER.

AF: Helle Brodersen / Louis de Voss.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...